Prestige Endura 1000 Watt Mixer Grinder with 6 Jars | Heavy-Duty Ball Bearing Motor | 3 Stainless Steel Jars + 1 Juicer + 1 Mix-O-Keep + 1 Multi-Utility | SS Baldes | Black | 5Y Motor Warranty
About this item
- 𝗛𝗘𝗔𝗩𝗬-𝗗𝗨𝗧𝗬 𝟭𝟬𝟬𝟬𝗪 𝗕𝗔𝗟𝗟 𝗕𝗘𝗔𝗥𝗜𝗡𝗚 𝗠𝗢𝗧𝗢𝗥: Built with a robust 1000-watt copper motor enhanced with ball bearing technology for superior torque, smoother operation, and long-lasting durability. Handles tough grinding and blending tasks with ease.
- 𝟲 𝗠𝗨𝗟𝗧𝗜-𝗣𝗨𝗥𝗣𝗢𝗦𝗘 𝗝𝗔𝗥𝗦 𝗜𝗡𝗖𝗟𝗨𝗗𝗜𝗡𝗚 𝗠𝗜𝗫-𝗢-𝗞𝗘𝗘𝗣: Comes with 3 Stainless Steel jars (1.5L wet, 1L dry, 400ml chutney), a 1.5L transparent juicer jar, 1 Mix-O-Keep jar, 1 Multi Utility Jar—perfect for storing freshly ground spices, chutneys, or pastes.
- 𝗦𝗨𝗣𝗘𝗥-𝗘𝗙𝗙𝗜𝗖𝗜𝗘𝗡𝗧 𝗦𝗧𝗔𝗜𝗡𝗟𝗘𝗦𝗦 𝗦𝗧𝗘𝗘𝗟 𝗕𝗟𝗔𝗗𝗘𝗦: Features 7 precision-engineered SS blades for fine grinding, smooth blending, and consistent results in both wet and dry applications.
- 𝗦𝗧𝗨𝗥𝗗𝗬 𝗦𝗧𝗔𝗜𝗡𝗟𝗘𝗦𝗦 𝗦𝗧𝗘𝗘𝗟 𝗕𝗢𝗗𝗬 & 𝗛𝗔𝗡𝗗𝗟𝗘𝗦: Durable stainless steel body with mirror finish and ergonomically designed handles ensure easy handling and long-lasting strength.
- 𝗘𝗔𝗦𝗬 𝗦𝗣𝗘𝗘𝗗 𝗖𝗢𝗡𝗧𝗥𝗢𝗟 & 𝗦𝗧𝗔𝗕𝗟𝗘 𝗢𝗣𝗘𝗥𝗔𝗧𝗜𝗢𝗡: 3-speed rotary control and pulse function offer flexibility for various textures; anti-skid feet provide enhanced stability while operating at high speed.
- 𝗝𝗨𝗜𝗖𝗘𝗥 & 𝗠𝗨𝗟𝗧𝗜-𝗨𝗧𝗜𝗟𝗜𝗧𝗬 𝗔𝗧𝗧𝗔𝗖𝗛𝗠𝗘𝗡𝗧𝗦: Dedicated transparent juicer jar with sieve ensures efficient juice extraction, while the multi-utility jar simplifies daily tasks like chopping and kneading.
- 𝗘𝗔𝗦𝗬 𝗧𝗢 𝗖𝗟𝗘𝗔𝗡 & 𝗠𝗔𝗜𝗡𝗧𝗔𝗜𝗡: Detachable jars and smooth surfaces make cleaning hassle-free, keeping your kitchen tidy and efficient.
- 𝗪𝗔𝗥𝗥𝗔𝗡𝗧𝗬 & 𝗦𝗔𝗙𝗘𝗧𝗬: Backed by 5-year motor warranty and 2-year product warranty. If you notice a mild burning smell during the first use, don’t worry — it’s just the motor varnish heating up. The smell should disappear after initial use. If it continues, please reach out to the Brand Service Centre.
Brand Prestige Colour Black & Silver Special Feature Heavy Duty Capacity 1.5 litres Product Dimensions 44D x 39W x 30H Centimeters Material Stainless Steel Finish Body Included Components 1 x 1 Mixer Grinder with 3 SS Jars for all your grinding needs with 1 Polycarbonate juice extractor jar, 1 Multi utility jar and 1 Mix-o-keep jar Style MODERN Recommended Uses For Product Grinding Power Source Corded Electric
Racold Buono Pro NXG 25L ABS Body 5 Star Water Heater (Geyser) -5+2 Yrs Tank Warranty, Corrosion Prevention With Superior Titanium Enameled Tank Coating, Suitable for Buildings, for elegant aesthetics
Yamaha F280 Acoustic Guitar – Natural Finish, 6-String Full-Size Guitar with Spruce Top & Rosewood Fretboard, Ideal for Beginners & Intermediate Players
| Product Dimensions | 102.9 x 41.2 x 9.6 cm; 2.8 kg |
|---|---|
| Item model number | F280 NATURAL |
| Back Material | Rosewood |
| Body Material | Rosewood |
| Colour | NATURAL & TOBBACO BROWN SUNBURST |
| Compatible Devices | Guitar |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Guitar Pickup Configuration | H |
| Scale Length | 40.5 |
| String Material | Stainless Steel |
| Top Material | Spruce Wood |
| Neck Material Type | Rosewood |
| Number of Strings | 6 |
| Guitar Bridge System | Fixed |
| Material | Rose Wood |
| Size | F280NT = Bajaao Bag |
| Item Weight | 2 kg 800 g |
| Manufacturer | Yamaha Music India Private Limited |
| Country of Origin | India |
| Imported By | Yamaha Music India Pvt Ltd, P 401, JMD Megapolis, Sohna Rd, Sector 48, Gurugram, Haryana 122018 Phone: 0124 485 3300 |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
boAt Aavante Quake Plus 200W Soundbar with Remote (EQ Modes, 2.1 Channel, Black)
MarQ by Flipkart 68.58 cm (27 inch) Full HD LED Backlit VA Panel Monitor (27FHDMEQNNXO) ( Response Time: 1 ms,100 Hz Refresh Rate) [AA1102/173]
6 kg 5 Star Rating Innowash Range Semi Automatic Top Load White, Maroon (MQSA605NNNDM/MQSA60H5W)[AA1100/182]
| Brand | MarQ |
| Model Name | MQSA605NNNDM / MQSA60H5W |
| Function Type | Semi Automatic Top Load |
| BEE Star Rating | 5 Star |
| Washing Capacity | 6 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1350 rpm |
| In-built Heater | No |
| Color | White, Maroon |
| Shade | White, Maroon |
| Steam | No |
| Manufacturer Year | 2024 |
| Power Consumption | 0.0087 kWh/kg/cycle |
| WiFi Connectivity | No |
CASPIAN Engineered Wood Single Door Wooden Vanity Dressing Table (Brown & White) | Pre-Assembled Furniture with Mirror | Makeup & Accessories Storage Organizer with 4 Shelves & 2 Drawer (AA1104/226)
55 L Desert Air Cooler (White, Victor55 DX)(AA1103/74)
VOLTAS Aqua Prime 25 Litre 4 Star Vertical Storage Geyser with Quartzline Technology (White & Silver)
- 25 Litre, Storage Geyser
- Ideal for: Bathroom
- Mount Type: Vertical
- Power Consumption: 2000 W
- Maximum Operating Pressure: 8 Bars
- Adjustable Thermostat Knob: Yes
- Quartzline Technology, 4 Star Rated, 6 Level Safety
- 2 Years Product Warranty, 7 Years Warranty in Inner Tank
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

















