Solid Wood Wooden Dressing Table for Bedroom with Drawer, Mirror and Large Storage Space with Stool | Long Dresser Table with Mirror (Walnut Finish)
| Colour | Brown |
| Size | 180X42X55 |
| Material | Engineered Wood, Rosewood |
| Product Dimensions | 42D x 55W x 180H Centimeters |
| Style | Walnut Finish |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Spacewood Dressing Table | Ora | 3 Year Warranty | 5 Shelves & 2 Shutter Storage, Vanity Table for Bedroom, Living Room, and Home| Engineered Wood | Walnut Rigato
StarAndDaisy Kids Functional Laptop/Bed Table 3-12 Years Boys & Girls/Kids Study Table with Height Adjustable, Bookholder. (N7-Black Study Table)[AA1100/54]
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
THE ATTIC Solid Wood Dressing Table (Finish Color – , Honey, DIY(Do-It-Yourself))
| Brand |
|
| Model Number |
|
| Suitable For |
|
| Style |
|
| Finish Type |
|
| Delivery Condition |
|
| Storage Included |
|
| Bush Included |
|
| Care Instructions |
|
| Stool Included |
|
| Number of Drawers |
|
| Type |
|
The Sleep Company SmartGRID Ortho Mattress | Japanese Patented Technology | AIHA Certified | Medium Firm Orthopedic Mattress for Back Pain Relief | 10 Years Warranty | Queen Size Bed 72x60x6
UrbanFold Sheesham Wood Diwan Bed For Living Room Solid Wood Diwan
Brand
Suncrown Furniture
Suncrown Furniture
Model Number
UrbanFold-DWalnut
UrbanFold-DWalnut
Seating Capacity
3
3
Finish Type
polish
polish
Type
Diwan
Diwan
Upholstery Included
No
No
Mattress Included
No
No
Storage Included
No
No
Care Instructions
Wipe with clean and dry cloth only.
Wipe with clean and dry cloth only.
Delivery Condition
DIY(Do-It-Yourself)
DIY(Do-It-Yourself)
Suitable For
Living Room, Seating
Living Room, Seating
Model Series Name
UrbanFold Sheesham Wood Diwan Bed For Living Room
UrbanFold Sheesham Wood Diwan Bed For Living Room
Wheels Included
No
No
Bush Included
No
No
UrbanFold Sheesham Wood Diwan Bed For Living Room Solid Wood Diwan[AA1097/79]
| Category | Specification | Details |
|---|---|---|
| In The Box | Sales Package | 1 Diwan |
| Material & Color | Primary Material | Solid Wood |
| Primary Material Subtype | Rosewood (Sheesham) | |
| Secondary Material | Solid Wood | |
| Secondary Material Subtype | Rosewood (Sheesham) | |
| Primary Color | Brown | |
| Finish Color | Walnut | |
| General | Brand | Suncrown Furniture |
| Model Number | UrbanFold-DWalnut | |
| Model Series Name | UrbanFold Sheesham Wood Diwan Bed For Living Room | |
| Seating Capacity | 3 | |
| Finish Type | Polish | |
| Type | Diwan | |
| Upholstery Included | No | |
| Mattress Included | No | |
| Storage Included | No | |
| Suitable For | Living Room, Seating | |
| Wheels Included | No | |
| Bush Included | No | |
| Care Instructions | Wipe with clean and dry cloth only | |
| Delivery Condition | DIY (Do-It-Yourself) | |
| Additional Features | Origin of Manufacture | India |
| Key Features | Solid Sheesham Wood Construction, Space-Saving Design, Modern Finish | |
| Dimensions | Width | 81.28 cm |
| Height | 50.8 cm | |
| Depth | 195.58 cm | |
| Weight | 70 kg | |
| Important Note | Cancellation Policy | Cancellation NOT allowed after 24 hrs of order booking |
| Disclaimer | Color Variation | May vary slightly due to lighting, pixel quality and color settings |
| Size Check | Ensure product fits through entrances and desired space | |
| Surface Variation | Unevenness up to 5 mm possible | |
| Installation | No civil work included; assembly only if required | |
| Shine Issue | Wipe with cloth to remove dust if shine appears dull |
Wakefit Mattress | 7 Years Warranty | Dual Comfort with Hard & Soft Foam, Mattress Queen Size (78x60x6_7 Pressure Zone Foam)
Wakefit Spring Mattress | 10 Years Warranty | Mattress Double Bed, Elevate Pocket Spring with Memory Foam, 8-Inch Bed Mattress, Mattress Queen Size (78x66x8 Inches, Medium Soft & Bouncy, Grey)
| Brand | Wakefit |
| Size | Queen |
| Product Dimensions | 198.1L x 167.6W x 20.3Th Centimeters |
| Item Weight | 33 Kilograms |
| Item Firmness Description | Medium Plush |
| Top Style | Tight Top |
| Cover Material | Fabric Blend |
| Number of Layers | 4 |
| Fill Material | Memory Foam |
| Special Feature | Hypoallergenic, Low Motion Transfer, Removable Cover |
Wakefit XpertGrid Ultra Mattress | Adaptive Cooling | 15 Years Warranty
Single | 72" x 36" x 6" | 1.83m x 91.4cm x 15.2cm
Mattress Feel
Medium Firm
Cover Material
High spun 450 GSM Jacquard Aerotex Luxury Fabric
Cover Type
Removable Self-Quilted Cover
Mattress Material
Top Fabric: AeroTex Premium Quilted Fabric (450 GSM) Comfort Layer: 1 inch high density 100% Natural Latex and 1 inch XpertGRID Layer Support Layer: 2 inch Advanced High Resilience Support Layer Base: Luxury Grade Foam Base (TruDensity™)
Mattress Usability
Recommended to use with the Latex on top, but can be used on either side.
Wakefit XpertGrid Ultra Mattress | Adaptive Cooling | 15 Years Warranty
Mattress Feel
Medium Firm
Cover Material
High spun 450 GSM Jacquard Aerotex Luxury Fabric
Cover Type
Removable Self-Quilted Cover
Mattress Material
Top Fabric: AeroTex Premium Quilted Fabric (450 GSM) Comfort Layer: 1 inch high density 100% Natural Latex and 1 inch XpertGRID Layer Support Layer: 2 inch Advanced High Resilience Support Layer Base: Luxury Grade Foam Base (TruDensity™)
Mattress Usability
Recommended to use with the Latex on top, but can be used on either side.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Wakeup India | Riserox Mattress | Luxe Comfort Pocket Spring | 10 Years Warranty | Queen Size 78x66x8 Inch Mattress | Medium Firm
| Brand | Wakeup India |
| Size | Queen |
| Product Dimensions | 198.1L x 167.6W x 20.3Th Centimeters |
| Item Weight | 43 Kilograms |
| Item Firmness Description | Medium Firm |
| Top Style | Normal Top |
| Cover Material | Cotton |
| Number of Layers | 2 |
| Fill Material | Pocket Spring |
| Special Feature | Fire-Retardant, Hypoallergenic, medium firm, motion isolation, rollable |

















